Spotkanie DKK

W czwartek, 26 września, w bibliotece po raz kolejny spotkali się członkowie DKK. Tym razem rozmowa toczyła się wokół książki „Esesman i Żydówka” Justyny Wydry.
Powieść młodej gliwickiej pisarki to historia uczucia, które nigdy nie powinno zaiskrzyć. To historia trudnej miłości oficera SS Bruno Kramera oraz Żydówki Debory Singer. Dziewczyna ucieka z transportu Żydów wiezionych bydlęcymi wagonami do Oświęcimia. Gdy ze skręconą kostką czeka na niechybną śmierć, niespodziewania ratuje ją oficer SS, któremu kiedyś ona uratowała życie. Tak zaczyna się ich skomplikowana relacja, naznaczona strachem, nieufnością i stopniowo pojawiającym się uczuciem.

Jak się okazało fabuła powieści doskonale nadawała się do przedyskutowania. Klubowicze bez końca analizowali zachowania Debory i Bruna. Zastanawiali się czym jest dobro i zło, człowieczeństwo i bestialstwo, miłość i nienawiść. Szukali też odpowiedzi na pytania: Jak zachowują się ludzie w obliczu zagrożenia i wojny? Co czuje człowiek, który zabija niewinnych ludzi? Co stało się z jego sumieniem? Gdzie utracił uniwersalne wartości?

Lektura wywołała sporo emocji i wyciągnięcie z dyskusji jednego wspólnego wniosku okazało się niemożliwe.
Esesman i Żydówka to powieść, którą warto przeczytać. Lektura wzrusza, przybliża historię II wojny światowej, przywraca wiarę w człowieka i daje do myślenia.