Świętowali wolność

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Z tej okazji w sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie miało miejsce spotkanie dyskusyjne połączone z wystawą książek, zdjęć i pamiątek związanych z wydarzeniami ’89 roku.
Przybyłych mieszkańców przywitał gospodarz spotkania Wójt Gminy Trzebielino Pan Tomasz Czechowski. Gościem specjalnym był Pan Marian Kędzierski, poseł na Sejm X kadencji, naoczny świadek tamtych wydarzeń.
Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Ten niezwykły czas i zmiany zachodzące w Polsce i na świecie przybliżył zebranym historyk Pan Dominik Radecki. Następnie Pan Marian Kędzierski wspomniał wybory 4 czerwca z własnej perspektywy, przedstawił kulisy pracy w parlamencie, opowiedział o życiu w PRL. Rozmowy o Polsce i opowieści wspomnieniowe toczyły się przy „kawie wolności”, która była w PRL towarem deficytowym.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniami prowadzącymi do wolności zapraszamy do odwiedzenia wystawy przygotowanej przez bibliotekarzy, która jest dostępna dla zwiedzających do 14 czerwca w godzinach otwarcia biblioteki.

Organizatorem Święta Wolności i Solidarności w Trzebielinie byli: Gmina Trzebielino i Biblioteka Gminna w Trzebielinie.

Pan Marian Kędzierski mieszka w Suchorzu. W 1965 roku ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Do czasu przejścia na emeryturę pracował jako lekarz weterynarii, pełnił funkcję kierownika Powiatowego Zakładu Weterynarii w Bytowie, Radawnicy i Wałczu. Związany także z samorządem zawodowym w ramach Kaszubsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Od 1965 do rozwiązania należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Przez trzy kadencje przewodniczył Komisji Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Słupsku. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy, został wybrany w okręgu słupskim. Na koniec kadencji był członkiem Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zasiadał w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a także Komisjach Nadzwyczajnych do rozpatrzenia projektów ustaw związanych ze stabilizacją gospodarczą oraz zmianami systemowymi oraz do zbadania działalności Ministerstwa S

praw Wewnętrznych, której został zastępcą przewodniczącego. Nie ubiegał się o reelekcję.
W 1986 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1978 Złoty Krzyż Zasługi. Uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Samorządu Lekarsko-Weterynaryjnego Benede Veterinaria Meritus”.