Akcja Żonkil 2019

Biblioteka Gminna w Trzebielinie bierze udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.
Z tej okazji, 11 kwietnia, w bibliotece odbyło się edukacyjne spotkanie dla młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy siódmej i ósmej wraz z panią Dorotą Grzegorczyk dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie.
W czasie warsztatów uczniowie poznali historię Żydów w czasie II wojny światowej, historię powstania w getcie i tradycję upamiętniania tego wydarzenia żółtymi żonkilami. Wszyscy obecni na znak pamięci przypięli sobie żółte papierowe żonkile.