,,Najlepsze pączki”

Dnia 28 lutego 2019 roku w Sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie odbyły się obchody Tłustego Czwartku. Już od rana w bibliotece rozchodził się zapach smażonych pączków i faworków. Jak co roku, w ten wyjątkowy dzień do biblioteki przybyły mieszkanki Trzebielina, by kultywować tradycje kulinarne i zapustowe naszych babć, przynosząc ze sobą smaczne pączki.

Pączek jaki jest każdy wie, jednak pączek pączkowi nierówny też nie jest żadną tajemnicą, dlatego też biblioteka od 2003 roku ogłasza konkurs na najsmaczniejsze pączki. W tym roku do konkursu przystąpiło pięć Pań. Jury w składzie: pani Halina Kotłowska-Pisarczyk, pani Barbara Bilińska oraz pani Iwona Szczęsna, oceniało walory estetyczne, smak i nawiązanie do tradycji. Bezkonkurencyjny okazał się pączek pani Janiny Matyszewskiej, pączki pozostałych pań: Krystyny Siekluckiej II miejsce, Krystyny Rutkowskiej III miejsce i przyznano dwa wyróżnienia dla pani Janiny Wojtowiczowej i Danuty Kropielnickiej.

Jak wieść głosi „pączka zjeść w Tłusty Czwartek powinniśmy, by dostatek nam się ziścił”, dlatego nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. Uczestnicy spotkania z ochotą wspólnie śpiewali piosenki na ludową i współczesną nutę. Pani animator kultury przeprowadziła quiz oczywiście o tematyce pączkowej. Było smacznie i wesoło. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Ale nie martwmy się, bo kolejne takie spotkanie za rok. Więc do zobaczenia! Organizatorami spotkania była Biblioteka Gminna w Trzebielinie oraz Sołectwo Trzebielino i Dolno.