Razem dla Niepodleglej

W niedzielę, 11 listopada, w sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie odbyły się gminne obchody poświęcone Niepodległej Polsce z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
W uroczystościach wzięli udział: wójt gminy Trzebielino Pan Tomasz Czechowski z małżonką, zastępca wójta gminy Trzebielino Pani Grażyna Bodnar, pułkownik Pan Zygmunt Rodzeń przedstawiciel związku żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 4 im. 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa w Redzikowie, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebielinie Pan Sylwester Skonieczka, przewodniczący Rady Gminy Trzebielino Pan Andrzej Grzybowski, radny powiatu bytowskiego Pan Daniel Chwarzyński oraz radni gminy Trzebielino, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starkowie Pani Beata Kiedrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie Pani Dorota Grzegorczyk, dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie Pani Krystyna Podraża, sołtysi i licznie przybyli mieszkańcy.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebielinie i Mazurek Dąbrowskiego hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej w wykonaniu chóru pod kierownictwem pani Haliny Kotłowskiej.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Trzebielino Tomasz Czechowski, który w swoim przemówieniu przypomniał drogę Polski do wolności, podziękował przybyłym gościom za obecność i wspólne uczczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego narodu.
Uroczystość uświetniło przedstawienie pod tytułem „Wolność- kocham i rozumiem” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starkowie oraz piosenka Haliny Kunickiej „Czy jest coś piękniejszego na tym świecie”, którą przypomniała Martyna Warsińska, uczennica klasy trzeciej gimnazjalnej. Nad przygotowaniem dzieci i młodzieży czuwali nauczyciele: Anna Kowalczyk, Ewelina Juchniewicz i Mariusz Bartczak. Część artystyczna w wykonaniu uczniów przepełniona była patriotyzmem, niejednokrotnie wzruszeniem, radością i dumą z możliwości świętowania setnej rocznicy wolności Ojczyzny. Publiczność doceniła talent i zaangażowanie uczniów owacjami na stojąco.
Drugą część uroczystości wypełniła muzyka. Znane polskie pieśni, popularne piosenki patriotyczne wykonał chór pod kierunkiem Pani Haliny Kotłowskiej. Do wspólnego śpiewania włączyła się także publiczność. Głośno i dumnie brzmiały pieśni takie jak: Rota, Piechota, Wojenka, Przybyli ułani pod okienko, Rozmaryn, Jak długo w sercu naszym czy Rozszumiały się wierzby płaczące. Występ chóru kończył utwór Dona nobis pacem. Koncert pieśni patriotycznych bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła chórzystów gromkimi brawami na stojaco.

Pracownicy biblioteki zadbali o wyjątkową oprawę uroczystości, w której dominowały biało-czerwone barwy i symbole narodowe, przygotowali także narodowe kotyliony i podjęli gości kawą i muffinkami polanymi białym i czerwonym lukrem.
Uroczystość prowadziła Iwona Szczęsna starszy bibliotekarz Biblioteki Gminnej w Trzebielinie.
Uroczystość zorganizowali: Gmina Trzebielino, Biblioteka Gminna w Trzebielinie, Szkoła Podstawowa w Starkowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebielinie.