Dyskusyjnego Klubu Ksiazki-„Cien wiatru”

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 16 listopada rozmawialiśmy o książce „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona. Stanowi ona pierwszą część cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”. To zdecydowanie lektura dla książkoholików, dlatego, że właśnie książki i literatura napędzają całą historię.
Zafon opowiada historię chłopca Daniela Sempere, który na Cmentarzu Zapomnianych Książek, w tajemnym miejscu w Barcelonie, ratuje od zapomnienia książkę pisarza Juliana Caraksa „Cień wiatru”. Od tej chwili ma jej strzec. Daniel zafascynowany książką postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym autorze, przez co wplątuje się w niebezpieczną przygodę życia.
Tajemnicza Barcelona, wielowątkowa fabuła, miłość, przyjaźń, wojna i wspaniale zarysowani bohaterowie to atuty powieści.
Wśród klubowiczów „Cień wiatru”, jak każda inna książka, znalazła zarówno swoich przeciwników i zwolenników. Jednym skradła serce, zachwyciła magią i tajemniczością, innych nie pochłonęła aż tak bardzo. Jednak każdy powinien ją przeczytać. Cały cykl Cmentarz Zapomnianych Książek jest dostępny w naszej bibliotece.
W spotkaniu uczestniczyło 10 osób. Następne spotkanie Klubu DKK odbędzie się pod koniec grudnia. Będziemy rozmawiać o książce Stefana Wrońskiego „Dzidek”.

Cytaty znalezione na kartach książki „Cień wiatru”
– Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.

W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.
Istniejemy póki ktoś o nas pamięta.
…ten, kto kocha naprawdę, kocha w milczeniu, uczynkiem, a nie słowami.
Ludzie są gotowi wierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.
Mówienie jest rzeczą głupców, milczenie- tchórzy a słuchanie rzeczą mędrców.
[…] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca.
Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.