Narodowe Czytanie ,,Wesele” Wyspianskiego

2 września 2017 roku po raz ko lejny cała Polska spotkała się, aby uczestniczyć w największej akcji wspólnego czytania dzieł polskiej literatury. Tym razem lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Także w Trzebielinie, w sali widowiskowej przy trzebielińskiej książnicy, zebrali się miłośnicy książek, by wysłuchać dramatu w interpretacjach zaproszonych gości.

Narodowe Czytanie w Trzebielinie rozpoczęło się uroczyście o godzinie 15:00. Przybyłych na uroczystość gości, przy dźwiękach ludowej muzyki, witała chlebem Krystyna Podraża dyrektor biblioteki. Obecność Pana Tomasza Czechowskiego Wójta Gminy Trzebielino z małżonką, Pana Daniela Chwarzyńskiego Radnego Rady Powiatu Bytowskiego oraz Księdza Proboszcza Krzysztofa Skrzyniarza wpłynęły na uroczysty charakter czytelniczego wydarzenia.
W rolę Gospodarza wcielił się Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino, Pana Młodego- Hubert Stojanowski, Panny Młodej- Monika Stelmasik, Czepca- Jan Kotowski, Dziennikarza- Tomasz Zacholski, Poety-Daniel Chwarzyński, Radczyni- Krystyna Michalak, Zosi- Teresa Gawlik, Haneczki- Izabela Dominik, Kliminy- Barbara Bilińska, Księdza- ksiądz Krzysztof Skrzyniarz, Rachel- Ewa Kozieł, Żyd- Michał Żerebny. W atmosferę dramatu wprowadził publiczność opis bronowickiej chaty czytany przez Grażynę Pańczyk.
Czytane przez lektorów role, w otoczeniu wiejskiej scenerii, sprawiły, że znów z uwagą śledziliśmy ciekawe rozmowy chłopów z miastowymi, dostrzegliśmy różnorodność bohaterów oraz bogactwo odniesień. Dodatkowo treść „Wesela” przybliżała prowadząca spotkanie Iwona Szczęsna. Czytelnicze spotkanie uświetniły melodie grane na rogu przez Krzysztofa Sokala. Twórczą interpretację „Wesela” zgromadzona publiczność doceniła brawami. Każdy z lektorów otrzymał z rąk Krystyny Podraża – dyrektor biblioteki pamiątkowe podziękowanie oraz upominek za udział w Narodowym Czytaniu.
Drugą część spotkania stanowiła biesiada, podczas której można było skosztować swojskiego jadła- chleba ze smalcem, kiszonego ogórka, miodu. Była także kawa i pyszne baby. Nie zabrakło śpiewów i tańców. Dla publiczności przygotowany został quiz wiedzy o „Weselu” . Pytania dotyczyły znanych cytatów z dramatu Wyspiańskiego, a nagrody trafiły do Pań: Moniki Stelmasik, Justyny Rapity i Barbary Bilińskiej. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek Stanisława Wyspiańskiego. Jak co roku, w trakcie wydarzenia można było ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania przygotowaną przez kancelarię prezydenta RP.
Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Gminna w Trzebielinie.
Podziękowania
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w Narodowym Czytaniu, szczególnie czytającym: Panu Tomaszowi Czechowskiemu- Wójtowi Gminy Trzebielino, Panu Danielowi Chwarzyńskiemu- Radnemu Rady Powiatu Bytowskiego, Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Skrzyniarzowi, Paniom Ewie Kozieł i Monice Stelmasik oraz Panu Tomaszowi Zacholskiemu- Radnym Rady Gminy Trzebielino, Pani Justynie Rapita- pracownikowi Urzędu Gminy Trzebielino, Pani Grażynie Pańczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku, Krystynie Michalak i Izabeli Dominik- animatorkom Biblioteki Gminnej w Trzebielinie, Hubertowi Stojanowskiemu- przedstawicielowi młodzieży z Miastka oraz czytelnikom i przyjaciołom biblioteki: Barbarze Bilińskiej, Teresie Gawlik, Janowi Kotowskiemu i Michałowi Żerebnemu.
Dziękujemy osobom, które wsparły akcję i pomogły w jej realizacji:
– Panu Krzysztofowi Sokalowi za uświetnienie wydarzenia grą na rogu,
– Państwu Danucie i Janowi Grzonkom oraz pracownikom sklepu meblowego w Trzebielinie za użyczenie mebli i przedmiotów niezbędnych do przygotowania wiejskiej scenerii,                                                                                                                                          – Pani Dorocie Grzegorczyk za przepyszne chlebki,
– Panu Leszkowi Franc oraz Paniom Henryce Maniak i Monice Michalak za ufundowanie słodkich „miodowych” upominków dla lektorów,
– Państwu Ewie i Janowi Guzowskim za materiał z którego mogliśmy przygotować symbolicznego Chochoła,
– Państwu Justynie i Tomaszowi Zabrockim za artykuły spożywcze na biesiadę.
Dziękujemy za obecność i za troskę o narodową kulturę i język.
O akcji
Akcję „Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Obecnie kontynuuje ją prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. W 2013 roku czytane były utwory Aleksandra Fredry, w 2014 roku trylogia Henryka Sienkiewicza, w 2015 „ Lalka” Bolesława Prusa, a w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.