Szkolenie ogrodnicze

Szkolenie ogrodnicze pt. Zastosowanie tradycyjnych roślin w projektowaniu ogrodu domowego odbyło się na sali przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie w dniu 27 kwietnia 2017 roku. W programie szkolenia miała miejsce giełda roślin pod hasłem Przynieś, podziel się, wymień na nowe. Organizatorem szkolenia była Biblioteka Gminna w Trzebielinie oraz Pani Grażyna Pańczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku. Pani Grażyna przeprowadziła pogadankę o roślinach ogrodowych i opowiedziała przybyłym o walorach roślin ozdobnych. W ostatnich latach w naszych ogrodach pojawiło się wiele iglaków, które są ładne, ale nie zastąpią roślin kwitnących. Rośliny kwitnące przyciągają do ogrodów owady, motyle oraz pszczoły. Powinniśmy powrócić do uprawy tradycyjnych polskich kwiatów w naszych ogrodach- przekonywała pani Grażyna Pańczyk. Uczestnicy spotkania przynieśli rośliny ozdobne ze swoich ogrodów, a były to miedzy innymi piwonie, irysy, rudbekie, malwy, ostróżki, goździki, nasiona kwiatów i warzyw.

W czasie spotkania odbyła się degustacja ciasta z rabarbarem oraz zupy szczawiowej przygotowanej przez panie z Klubu Kulinarnego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek oraz przegląd literatury ogrodniczej. Wszyscy uczestnicy spotkania nabyli w drodze wymiany nowe egzemplarze roślin do swoich ogrodów. Rośliny, które pozostały z wymiany pracownicy biblioteki zasadzili na skwerze przylegającym do biblioteki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, panie stwierdziły że chętnie wezmą udział w takich spotkaniach w przyszłości.