Tłusto-czwartkowe spotkanie w Bibliotece

Tradycja tłustego czwartku wywodzi się z czasów pogaństwa. W Polsce zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w XVI wieku. Staropolski przesąd mówi o tym, że ten, kto nie zje choćby jednego pączka
w tłusty czwartek nie będzie miał szczęścia przez cały rok. Aby podtrzymać tradycję wypieku pączków już od 13 lat ogłaszamy konkurs pn. „najsmaczniejsze pączki”. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiły się trzy panie. Pączki oceniała komisja wybrana z pośród uczestników spotkania wg regulaminu, który mówi o tym jak ma wyglądać „super pączek”. W skład komisji wchodzili: przewodnicząca komisji pani Ewa Kuligowska, Jadwiga Itczak oraz pan Edward Klasa a nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwała Dyrektor biblioteki pani Krystyna Podraża. Wypieki karnawałowe to nie tylko pączki; mieszkanki Trzebielina niebiorące udziału w konkursie upiekły i przyniosły do degustacji: faworki, chrusty, róże karnawałowe, pączki z serków homogenizowanych. Panie z klubu kulinarnego upiekły pączki z dodatkiem gotowanych ziemniaków i nadzieniem z mirabelek, które okazały się hitem. Nowinką w tym roku było wspólne wykonanie i smażenie oponek w trakcie trwającej imprezy. Oponki są to ciastka z dziurką, wykonane na bazie mąki i twarogu. Po upieczeniu odbyła się wspólna degustacja przy kawie i herbacie. Animator kultury Krystyna Michalak przeprowadziła kilka konkursów z pączkiem w roli głównej. Wspólne śpiewanie piosenek oraz jak przystało na zakończenie karnawału tańce hulańce były miłym dopełnieniem wieczoru. W trakcie imprezy przewodnicząca komisji oceniającej pączki pani Ewa Kuligowska ogłosiła wyniki konkursu:

I miejsce – Janina Matyszewska
II miejsce – Krystyna Sieklucka
II miejsce – Krystyna Rutkowska
  Panie otrzymały upominki i dyplomy.

Dziękujemy:
Uczestnikom spotkania za przybycie oraz podzielenie się swoimi karnawałowymi wypiekami. Panu Wojciechowi Domino za wsparcie naszych działań. Bez waszego udziału i wsparcia nie byłoby możliwe nasze działanie.