Podsumowanie projektu „Miłosna historia ukryta w starej fotografii”

Trzy i pół miesiąca wytężonej pracy, kilkadziesiąt godzin rozmów, spotkań i kilkadziesiąt zaangażowanych osób. Wszystko po to, by zebrać, spisać i ocalić od zapomnienia miłosne historie pojedynczych osób, składające się na historię gminy Trzebielino i przekazać je innym. Taki był główny cel projektu „Miłosna historia ukryta w starej fotografii”, który realizowała nieformalna Grupa Aktywni działająca przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie. Na realizację projektu Grupa pozyskała 5000 zł  z programu Działaj Lokalnie IX pisząc wniosek do Fundacji Rozwoju Lokalnego Parasol w Bytowie.

26 listopada w sali widowiskowej w Trzebielinie odbyło się jego podsumowanie. Uroczystość stała się okazją do wyjątkowego spotkania. Licznie przybyłych gości powitała pani Krystyna Podraża dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie. Wśród nich byli główni bohaterowie projektu, Państwo: Szewczukowie, Krupkowie, Stankowie, Kotowscy, Plichowie, Bińkowie, Nowatkowie, Augustyniakowie, Stelmasikowie, Rapitowie, Sokołowscy, Klimczykowie, Francowie, Pani Stankowska, rodzina Państwa Schodników i Sikorskich oraz rodzina Państwa Gawrońskich. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Pan Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino z małżonką, Pan Andrzej Grzybowski Przewodniczący Rady Gminy Trzebielino, ksiądz Krzysztof Skrzyniarz, Pani Monika Staroszak kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Trzebielinie, Pani Grażyna Pańczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku, Pan Paweł Żmuda dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, Pan Ryszard Pałucki i Zespół Klęcinianki z Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, radni, sołtysi i mieszkańcy. Oprawę sali stanowiła wystawa dwudziestu ślubnych fotografii i dwudziestu miłosnych historii, która wprowadziła gości w sentymentalny nastrój i zabrała w podróż do czasów młodości, pierwszych miłości i wspomnień. Momentem niezwykle poruszającym serca było zaprezentowanie miłosnych historii i  wręczanie ślubnych fotografii uczestnikom projektu. Wręczenia dokonał Pan Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino. W dalszej części spotkania wystąpił zespół Klęcinianki z Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach ze spektaklem „Wesele kurpiowskie”, podczas którego widownia podziwiała tradycyjny kurpiowski obrzęd zaślubin pary młodej charakterystyczny dla tego regionu. Częścią przedstawienia było smakowanie kurpiowskiego ciasta i napitku. Było także tradycyjne Sto Lat dla wszystkich Par, wyśmienity tort weselny ufundowany przez państwa Lucynę i Jarosława Góralów właścicieli restauracji Królewska w Suchorzu.  Uroczystość prowadziły Iwona Szczęsna i Krystyna Michalak. Ulotne, piękne chwile tego wieczoru chwytała aparatem Sandra Kamińska.
Składamy serdeczne podziękowania:
– Państwu Lucynie i Jarosławowi Góralom właścicielom restauracji Królewska w Suchorzu za ufundowanie weselnego tortu,
– Pani Grażynie Pszenicznej dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie
i pracownikom, Paniom: Katarzynie Staroszak, Krystynie Rutkowskiej, Bożenie Żyłce, Panu Janowi Grzonce właścicielowi komisu meblowego w Trzebielinie
i pracownikom, Państwu Joannie i Mariuszowi Bzowskim właścicielom sklepu spożywczego w Trzebielinie, sołtysom z poszczególnych miejscowości gminy Trzebielino za zaangażowanie i pomoc,
-Pani Ewie Wilma-Guzowskiej, Pani Danucie Ogińskiej oraz animatorkom kultury za przygotowanie ciast.
Bardzo dziękujemy jeszcze raz bohaterom naszego projektu za obdarzenie nas zaufaniem i podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami i emocjami.

Grupa ,,Aktywni” :

Iwona Szczęsna, Krystyna Michalak, Sandra Kamińska