90. URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

Urodziny Puchatka

Od kilku dni w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie trwały gorączkowe prace: przygotowywanie sali widowiskowej, nadmuchiwanie balonów, malowanie postaci z książki „Kubuś Puchatek”, zbieranie liści, układanie jesiennych dekoracji stołów, tworzenie scenariusza spotkania. Okazją ku temu były 90. urodziny Kubusia Puchatka, na które przybyli niecodzienni goście – uczniowie klas drugich A i B ze Szkoły Podstawowej nr 8 ze Słupska wraz z nauczycielkami Beatą Tęsną i Izabelą Płaczkiewicz. Dzieci przybyły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami: Kubusiami, Tygryskami, Kangurkami, Królikami, Prosiaczkami. Portrety postaci ze Stumilowego Lasu oraz wspaniała scenografia ułatwiły przeniesienie się małych gości w świat opowieści Alana Alexandra Milne’a. Dzieci poznały historię „urodzin” Kubusia Puchatka, wysłuchały opowieści o Kubusiu Puchatku oraz odgadywały zagadki dotyczące bohaterów. Nie było żadnych problemów ze zgadywankami słownymi, opisującymi bohaterów książek. Przecież każde dziecko wie, jak wygląda Tygrysek, czego boi się Prosiaczek i gdzie mieszka Maleństwo. Wiele wrażeń dostarczyły uczestnikom zabawy taneczno-ruchowe przeprowadzane wspólnie z Puchatkiem, takie jak „Niedźwiadek”, „Lot pszczół”, czy taniec z misiem. Jak na urodziny przystało był smaczny tort, dzieci odśpiewały Jubilatowi „Sto lat” i złożyły życzenia. Zabawa była przednia, wszyscy bawili się wyśmienicie. Ten dzień pełen intensywnych zajęć oraz wspólnych zabaw wzbudził w uczniach wiele radości i uśmiechu. Przyjęcie urodzinowe zaplanowano na dwie godziny, które minęły niepostrzeżenie i przyszedł czas pożegnań. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał medal z wizerunkiem Kubusia Puchatka oraz zakładki do książek.
Kubuś Puchatek i pracownicy biblioteki dziękują Gościom za wspólne świętowanie – to spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Jak powstały przygody Kubusia Puchatka?

Postać Niedźwiadka o Bardzo Małym Rozumku wyszła spod pióra urodzonego w 1882 roku Alana Alexandra Milne’a, wykładowcy akademickiego, który talenty literackie przejawiał już jako student Trinity College w Cambridge. W 1920 roku Milne został ojcem jedynego syna Christophera Robina, któremu na pierwsze urodziny kupił w luksusowym sklepie Harrodsa zabawkę – pluszowego misia. Krzyś, jego miś oraz przyjaciele – zwierzaki oglądane wspólnie w londyńskim ogrodzie zoologicznym, stały się wkrótce literackimi postaciami. W 1926 roku ukazuje się powieść dla dzieci „Kubuś Puchatek”, a dwa lata później – „Chatka Puchatka”. Zachęcamy do zapoznawania się z ciekawymi przygodami Kubusia Puchatka.