Klub Miłośników Książki- biblioterapia czyli rozmowa o wpływie książki na czytelnika

Po wakacyjnej przerwie, 29 września, w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Książki. Tematem spotkania była biblioterapeutyczna czyli lecznicza rola książki. Bardzo często w życiu napotykamy na wiele przeszkód, gubimy się, gdy spotka nas traumatyczna sytuacja. Wówczas pomocne stają się książki, z których bohaterami możemy się utożsamić, którzy zmagają się z podobnymi jak my trudnościami. Dzięki nim możemy odpowiednio podejść do problemu i uporać się z nim. Tematem do dyskusji były fragmenty książek, których lektura może sprawić, że zrozpaczone i załamane osoby odnajdą w sobie siłę, m.in.: „Jedwabna pajęczyna: dziennik współuzależnionej” Marty Bocian czyli zapiski żony alkoholika obrazujące proces współuzależnienia od choroby alkoholowej osoby bliskiej, „Cud w medycynie”- opowiedziane przez wybitnych polskich lekarzy prawdziwe historie pacjentów, którzy wbrew najgorszym rokowaniom wrócili do zdrowia oraz „Opowiastki familijne” przedstawiające problemy dzieci i młodzieży związane z nieśmiałością, wykluczeniem, agresją, konfliktami z prawem.
Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że książka działa kojąco i jest jednym ze środków, który pomaga zapomnieć o codzienności, stanowi relaks, łagodzi cierpienia spowodowane chorobą, przywraca równowagę wewnętrzną i poprawia samopoczucie. Następne spotkanie Klubu odbędzie się 27 października 2016 roku o godz. 16- poetycki wieczór pełen jesiennych liści i zadumy skłaniającej do refleksji nad przemijaniem”.