Narodowe Czytanie-Quo Vadis

Cała Polska w sobotę, 3 września, w ramach piątej edycji akcji „Narodowego Czytania”, czytała „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Także w Trzebielinie wybrane fragmenty można było usłyszeć w Sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie. Biblioteka  do wspólnego czytania zaprosiła czytelników, ludzi kultury i nauki, samorządowców oraz młodzież: Ewę Kozieł, Justynę Sadyś,  Krystynę Michalak, Katarzynę Pszeniczną i Mariusza Bartczaka. W przerwach pomiędzy czytanymi przez lektorów fragmentami powieści Mariusz Bartczak prezentował, zawarte w prywatnych listach pisarza, inspiracje, wyznania i przeżycia związane z pracą nad powieścią. Dzięki specjalnej aranżacji sali i wspaniałej interpretacji lektorów słuchacze bez trudu mogli się przenieść w czasy starożytnego Rzymu, przeżyć jeszcze raz dzieje miłości Marka Winicjusza i Ligii, poznać początki, rodzącego się za czasów cesarza Nerona, chrześcijaństwa oraz odświeżyć sylwetki bohaterów. Przypieczętowaniem spotkania było składanie okolicznościowego stempla na przyniesionych egzemplarzach „Quo vadis” nadesłanego z Kancelarii Prezydenta RP oraz smakowanie maślanych ciasteczek w kształcie ryby. Nad całością czytelniczego przedsięwzięcia czuwała Iwona Szczęsna.

Podziękowania
Dyrektor i pracownicy Biblioteki Gminnej w Trzebielinie dziękują wszystkim uczestnikom – czytającym, słuchającym, wszystkim, którzy pośród pilnych spraw znaleźli chwilę, aby wziąć udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu,
Sponsorom:
– Janowi i Danucie Grzonka właścicielom sklepu meblowego w Trzebielinie, Anecie
i Zbigniewowi Pszenicznym, Lidii Skwierawskiej oraz Danucie Kamińskiej za wypożyczenie sprzętów do aranżacji sali.

Wspólna lektura „Quo vadis” była wspaniałą przygodą intelektualną i spotkaniem w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.
Zapraszamy na Narodowe Czytanie już za rok!