Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek….

„Powiedział Bartek ,że dziś Tłusty Czwartek ,a Bartkowa uwierzyła, pysznych pączków nasmażyła!”

Dnia 4 lutego 2016  roku w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie panie bibliotekarki przygotowywały się do obchodów Tłustego Czwartku. Już od rana w bibliotece rozchodził się zapach smażonych faworków. Jak co roku, w ten wyjątkowy dzień do biblioteki przybyli mieszkańcy Trzebielina, by kultywować tradycje kulinarne i zapustowe naszych babć, przynosząc ze sobą smaczne pączki, chrusty, oponki i racuchy.

Pączek jaki jest każdy wie, jednak to, że pączek pączkowi nierówny też nie jest żadną tajemnicą, dlatego też biblioteka rok rocznie ogłasza konkurs na najsmaczniejsze pączki. W tym roku do konkursu przystąpiło pięć Pań. W gronie szacownego Jury znaleźli się: pani Grażyna Pańczyk oraz panowie Bogdan Pawlus, Jan Jankowski i Kazimierz Zajączkowski. Jury oceniało walory estetyczne, smak i nawiązanie do tradycji. Bezkonkurencyjny okazał się pączek pani Janiny Wojtowicz i otrzymał miano „Super pączka”. Pączki pozostałych pań: Krystyny Rutkowskiej, Agnieszki Kwasigroch,  Janiny Matyszewskiej i Krystyny Siekluckiej były również doskonałe i uplasowały się na drugim miejscu.

Jak wieść głosi „pączka zjeść w Tłusty Czwartek powinniśmy, by dostatek nam się ziścił”, dlatego nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. Hitem spotkania okazało się karaoke. Uczestnicy spotkania z ochotą wspólnie i indywidualnie śpiewali piosenki na ludową i współczesną nutę. Pani animator kultury przeprowadziła także kilka konkursów oczywiście z pączkiem w roli głównej.

Było smacznie i wesoło. Jednak wszystko co dobre kiedyś się kończy. Ale nie martwmy się, bo kolejne takie spotkanie za rok. Więc do zobaczenia!

Podziękowania kierujemy do  Pani Katarzyny Staroszak  i Janiny Wojtowicz za wkład włożony w zorganizowanie spotkania. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za przyniesione wypieki oraz wspólną zabawę.