Biblioteka Gminna w Trzebielinie na 33. miejscu w kraju

Biblioteka Gminna w Trzebielinie na 33. miejscu w kraju

Już po raz piaty Biblioteka Gminna w Trzebielinie wzięła udział w RANKINGU BIBLIOTEK. W porównaniu do ubiegłego roku odnotowujemy skok o jedno miejsce w górę- z 34. miejsca na miejsce 33.

Ranking bibliotek powstał za sprawą Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”. Ranking ten ma na celu wyłonienie najlepiej prowadzonych i pracujących bibliotek oraz samorządów najbardziej zaangażowanych w kulturalny rozwój swojej gminy. Na rozesłanych ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców odpowiedziało blisko 800 bibliotek. Ankieta zawierała 19 pytań, które skierowane były do bibliotek głównych i ich filii i  dotyczyły m.in. powierzchni biblioteki i filii, zatrudnienia, księgozbioru, budżetu, pozyskiwanych środków finansowych, dostępu do prasy i Internetu, udogodnień dla osób niepełnosprawnych i działających w bibliotece kółek zainteresowań i klubów. Brano także pod uwagę wydatki samorządu na utrzymanie placówek oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. Organizatorzy Rankingu analizowali także dane z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników na 1000 mieszkańców oraz o liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w ubiegłym roku. 

Nasza biblioteka (razem ze swoją filią w Suchorzu) zdobyła 269,14 punktów (na 345 możliwych) i uplasowała się na 33. miejscu w kraju. Znalazłyśmy się także w najlepszej Trójce w województwie pomorskim zajmując zaszczytne 3 miejsce, obok biblioteki w Człuchowie(1. miejsce) i w Łebie (2. miejsce).

Tak duży sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania i wsparcia Wójta Gminy Trzebielino i władz samorządowych oraz czytelników, użytkowników i sympatyków naszych bibliotek. Bardzo dziękujemy.

 Najlepsze biblioteki w regionach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAJLEPSZE BIBLIOTEKI W REGIONACH: PIERWSZA TRÓJKA, LICZBA PUNKTÓW W RANKINGU / źródło:
Rzeczpospolita 270/2015, s. B9