„Do serca przytul psa, weź na kolana kota” – lekcja biblioteczna

Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach.
4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt.

Dlatego też dnia 8 października 2015 roku w Bibliotece Gminnej w Trzebielinie odbyły się dwie lekcje biblioteczne dla uczniów klas drugich pod hasłem „Do serca przytul psa, weź na kolana kota”. Spotkania rozpoczęły się od  krótkiego  wprowadzenia w tematykę zoologiczną. Dzieci wymieniały podstawowe gromady tworzące świat zwierząt i ich przedstawicieli. Z ochotą opowiadały o zwierzętach jakie mają w domu oraz o tym jak się nimi zajmują. Interesujące okazało się zadanie w trakcie którego dzieci losowały karteczki z zapisanymi stwierdzeniami dotyczącymi opieki nad pupilami a następnie dyskutowaliśmy  czy zdania te określają zachowania i postawy właściwe czy też niewłaściwe dla dobrego właściciela zwierząt. Spotkanie kończyły zajęcia plastyczne podczas których każdy wykonał z papieru figurkę psa lub kota. Uczniowie zostali zachęceni przez bibliotekarkę p. Iwonę Szczęsną, prowadzącą lekcje, do korzystania ze zbiorów biblioteki.