Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w Trzebielinie

W sobotnie popołudnie, 5 września, w sali widowiskowej w Trzebielinie odbyło się Narodowe Czytanie. O godzinie 1500 na deskach sceny trzebielińskiej fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa czytali przedstawiciele władz i instytucji oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Całość przedsięwzięcia koordynowała Biblioteka Gminna w Trzebielinie.

DSC02361

Zebranych powitała pani Krystyna Podraża, dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie, a następnie głos zabrał Łukasz Ruszkowski- animator kultury, który przedstawił osobę Bolesława Prusa, jego życie i dorobek pisarski. Inwencja czytających i odgrywane przez nich postaci w strojach z epoki, a także piękna scenografia przedstawiająca pokój w starej arystokratycznej kamienicy z końca lat 70. XIX wieku sprawiły, że znów z uwagą śledziliśmy losy Wokulskiego, Łęckiej, Rzeckiego i innych bohaterów stworzonych w powieści przez Bolesława Prusa.                  

Fragment 1 czytali: Grażyna Bodnar- sekretarz gminy (narrator), Ksiądz Krzysztof Skrzyniarz (Radca), Maciej Kropidłowski- nauczyciel (Deklewski)
Fragment 2 czytała: Katarzyna Staroszak- emerytowana bibliotekarka i wolontariuszka (narrator) Fragment 3 czytały: Ewa Kozieł- radna (narrator), Józefa Reclaw- przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych (Florentyna), Honorata Jankowska- nauczycielka (Izabela Łęcka)                                                                                                                 

Fragment 4 czytał: Tomasz Czechowski- Wójt Gminy Trzebielino (narrator)                   
Fragment 5 czytali: Danuta Kubiak- nauczycielka (narrator), Tomasz Czechowski- Wójt Gminy Trzebielino (Wokulski), Jan Kotowski- czytelnik (Wirski), Monika Stelmasik- radna (Rzecki).                                                                                                                                                            


Fragmenty powieści czytane były według adaptacji przygotowanej przez poetę, eseistę i tłumacza Bronisława Maja. W przerwach pomiędzy czytaniem kolejnych odcinków „Lalki” Iwona Szczęsna-bibliotekarka przybliżała dodatkowe informacje na temat powieści.
Drugą część spotkania wypełniły miłe rozmowy na temat czytanej powieści i innych wielkich dzieł polskiej literatury, a także wspomnienia o aktorach, którzy stworzyli niezapomniane role w filmie i serialu „Lalka”. Był także konkurs dla publiczności. Pytania dotyczyły ekranizacji powieści, a nagrody trafiły do pań Moniki Stelmasik, Ewy Kozieł i Haliny Drobińskiej. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa lalek Tilda wykonanych przez Justynę Sadyś z Suchorza, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Każdy przyniesiony tego dnia egzemplarz „Lalki” Bolesława Prusa został ostemplowany okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez kancelarię prezydenta RP.

Podziękowania
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w Narodowym Czytaniu, szczególnie czytającym: panu Tomaszowi Czechowskiemu- Wójtowi Gminy Trzebielino, pani Grażynie Bodnar- sekretarz gminy, księdzu Krzysztofowi Skrzyniarzowi, pani Józefie Reclaw- przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych, paniom Ewie Kozieł i Monice Stelmasik- radnym, pani Katarzynie Staroszak- emerytowanej bibliotekarce, paniom Honoracie Jankowskiej i Danucie Kubiak oraz panu Maciejowi Kropidłowskiemu- gronu nauczycielskiemu, panu Janowi Kotowskiemu- czytelnikowi. Dziękujemy za troskę o narodową kulturę i język. Obecność Pana Tomasza Czechowskiego z małżonką, a także pana Andrzeja Grzybowskiego przewodniczącego Rady Gminy Trzebielino dodatkowo uświetniły Narodowe Czytanie w Trzebielinie. Dziękujemy za dbałość o rozwój czytelnictwa i za wybór takiej prostej czystej przyjemności i formy spędzenia wolnego czasu jaką jest niewątpliwie czytanie.                  

Dziękujemy osobom które wsparły akcję i pomogły w jej realizacji:
– Właścicielowi panu Janowi Grzonka i Pracownikom sklepu meblowego w Trzebielinie za użyczenie mebli i przedmiotów z epoki,
– Justynie Sadyś za przygotowanie wystawy lalek oraz ufundowanie nagród do konkursu,
– pani Krystynie Plutowskiej za użyczenie haftownych serwetek do dekoracji stołów,
– pani Grażynie Pszenicznej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie za użyczenie drewnianych parawanów.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, miłośnikom polskiej literatury za obecność. Zachęcamy do stałego kontaktu z książką.

O akcji:
Akcję „Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Obecnie kontynuuje ją prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. W 2013 roku czytane były utwory Aleksandra Fredry, a w 2014 roku trylogia Henryka Sienkiewicza. Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.