„Każda roślina i kwiat woła:Zanieś mnie do kościoła”

Dnia 14 sierpnia 2015 roku w sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie odbyło się spotkanie podczas, którego rozstrzygnięto konkurs na tradycyjny bukiet zielny na Święto Matki Boskiej Zielnej. Konkurs realizowany był po raz pierwszy w naszej miejscowości, przyświecał  mu cel kultywowania starych tradycji, ale także poszerzenia wiedzy o roślinach i ich właściwościach leczniczych. Tradycja przygotowywania bukietów jest silnie związana ze środowiskiem wiejskim, dlatego jako Instytucja Kultury działająca w małym lokalnym środowisku pragniemy tę tradycję pielęgnować.

Na spotkanie przybyło 18 osób, natomiast w konkursie wzięło udział 9 osób. Komisja konkursowa powołując się na regulamin oceniała skład, ilość ziół i kwiatów wykorzystanych do wykonania bukietu oraz technikę ułożenia. Konkurs stał na wysokim poziomie, zarówno pod względem znajomości i doboru poszczególnych roślin, jak i w warstwie artystycznej. Ponadto każdy uczestnik opowiadał jakie rośliny, zioła i kwiaty zawiera jego bukiet. Nagrodzone zostały następujące osoby: I miejsce pani Danuta Ogińska, II miejsce pani Agnieszka Podraża, III miejsce egzekwo panie Krystyna Surowicz i Krystyna Sieklucka, reszta uczestników otrzymała wyróżnienia. Konkursowi towarzyszyła wystawa książek o ziołach dostępnych w bibliotece oraz projekcja filmu „Święte bukiety”. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy kawie i rozmowie na temat tradycji związanych ze Świętem Matki Boskiej Zielnej.