Dzień Kobiet w Suchorzu

Dzień Kobiet w Suchorzu

 8 marca 2015 roku na specjalnie zorganizowaną uroczystość poświęconą w całości wszystkim Kobietom, zostały zaproszone wszystkie mieszkanki sołectwa Suchorze, które w miłej i sympatycznej atmosferze spędziły czas. Przybyłym Paniom, w imieniu Pani Sołtys, Rady sołeckiej i Radnych, złożył serdeczne życzenia pan Tadeusz Półtorak. Następnie najmłodsi- Kasia i Fabian Machała wierszykami wprowadzili obecnych w temat spotkania. 

Krótki rys historyczny tego święta przedstawiła Iwona Szczęsna:
Początki tego święta związane są z ruchem robotniczym z przełomu XIX i XX wieku. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku tysiące kobiet, pracownic fabryki tekstylnej domagało się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Dzień Kobiet miał upamiętniać te kobiety- ofiary walki o równouprawnienie. Ale Dzień Kobiet to święto silnie zakorzenione w czasach komunistycznych. Szczególnie wtedy popularne i hucznie obchodzone.

Dlatego też zaprosiliśmy Panie na scenkę, która przypomniała styl obchodzenia tego święta  w czasach PRL-u. W role wcielili się Panowie: Bogdan Piechowski, Tadeusz Półtorak, Zbigniew Wesółka, Ireneusz Jarmułowicz i Rafał Zawoluk. Panowie wykazali się talentami aktorskimi i dużym poczuciem humoru. Był także quiz o PRL-u, kwiaty, kawa, ciasto, toasty i oczywiście przemówienia. Pozostając w klimacie minionej epoki Panie musiały pokwitować odbiór kwiatka własnoręcznym podpisem.

Tego dnia głos zabrał także Pan Tomasz Czechowski- Wójt Gminy Trzebielino, któremu również udzielił się nastrój spotkania. Postanowił więc utrzymać swoje wystąpienie w konwencji PRL-u. Złożył Paniom najserdeczniejsze życzenia, życząc przede wszystkim Paniom tego, by były kochane zgodnie z cytatem Nie próbuj mnie zrozumieć, po prostu mnie kochaj. Serdeczne życzenia dla wszystkich Pań i bukiet kwiatów na ręce pani sołtys Ewy Wilma-Guzowskiej złożył Pan Andrzej Grzybowski Przewodniczący Rady Gminy Trzebielino.

Spotkanie było dla Pań lekcją historii oraz powrotem do młodości i wspomnień. Oprawę plastyczną sali stanowiły obrazy igłą malowane Pani Aliny Sibińskiej. Stoły przybrane zostały kwiatami ręcznie robionymi i koszyczkami wykonanymi techniką origami przez Panie uczestniczące w środowych spotkaniach w bibliotece. Tego dnia Panowie spisali się na medal, podawali do stołu i pomagali w kuchni, a Panie świetnie się bawiły co można zobaczyć na załączonych fotografiach.