Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „Akord”

Dnia 22 lutego 2015r. w sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie wystąpiła
Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „Akord”.

Orkiestra działa od 1 października 1996 roku, w Centrum Kultury 105 w Koszalinie.
Założycielem i kierownikiem artystycznym jest Artur Zajkowski.

„AKORD” ma na swoim koncie wiele bardzo cennych nagród m.in.:

– W sierpniu 1998, 2003, 2006 oraz 2011 roku, uczestniczył w Europejskim Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych „Eurochestries”
w Świeradowie Zdroju, gdzie reprezentując Polskę zdobył Puchar Polskiego Związku Chórów I Orkiestr.

– Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Kujawsko-pomorskiego na XXXI Bydgoskich Impresjach Muzycznych, Nagroda Dyrektora Pałacu Młodzieży na XXII i XXIX BIM, Nagroda organizatora (Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji oraz Dyrektora Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy) na XXXIII BIM. W tym prestiżowym przeglądzie bierze corocznie udział kilkadziesiąt w pełni profesjonalnych zespołów z Europy, Azji i USA.

– W styczniu 2004 roku orkiestra uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym, organizowanym w Clermont Ferrand (Francja). Startując w różnych kategoriach zdobyła: I miejsce „AKORD Junior”, „AKORD Senior”, „Koszalińska Orkiestra Akordeonowa AKORD”

Na wspomnianym finale w Paryżu, w latach 2004 i 2005 „Akord” zdobył dwukrotnie I miejsce. Jednocześnie dzięki zdobytym
28 punktom (na 30 możliwych) artyści zostali uhonorowani najzaszczytniejszym tytułem „HONEUR”, przyznawanym jedynie najlepszym orkiestrom.

Wielokrotnie koncertowali nie tylko  na scenach koszalińskich i całej Polski, lecz również we Francji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Austrii, Rosji (Moskwa), w Chinach, na Ukrainie i w Portugalii (m. in. W Fatimie). Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „Akord” miała zaszczyt grać w Watykanie na audiencji dla Papieża Benedykta XVI.

DSC09951 DSC09969

Podczas niedzielnego koncertu zorganizowanego w sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie artyści zagrali wiele wspaniałych utworów m.in. Skrzypek na dachu, Liber Tango, Taniec w Tajdze, Noce Kaukaskie, Time to say goodbye, Eviva Espania i wiele innych. Publiczność była bardzo zachwycona grą akordeonistów, co chwilę wybrzmiewały brawa dla artystów.
Na koncert przybyło blisko 130 osób. Mamy nadzieję, że Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „Akord” wystąpi jeszcze wielokrotnie
na trzebielińskiej scenie.