„Kaszubskie ostatki”

Kaszubskie ostatki w bibliotece

Pączki z marmoladą, z czekoladą, pudrowane, lukrowane, z orzechami, ze skórką pomarańczową, z konfiturą różaną, a także chrusty oraz dużo dobrej muzyki i świetną atmosferę wszystko to można było znaleźć 12 lutego w trzebielińskiej bibliotece.

Nasza biblioteka, stojąca na straży tradycji, po raz jedenasty zorganizowała spotkanie z okazji Tłustego Czwartku. W tym roku formuła spotkania została rozszerzona, ogłoszony został Gminny Konkurs Na Najsmaczniejsze Pączki, a wyśmienitą ostatkową zabawę zapewnił zespół Zgoda ze Słupska. Tłusty Czwartek odbył się pod nazwą „Kaszubskie ostatki”. Tego dnia nie zabrakło więc informacji na temat tradycji ostatkowych pielęgnowanych na Kaszubach i muzyki kaszubskiej. Doskonałe dopełnienie spotkania stanowił wystrój sali oraz wystawa serwet ręcznie haftowanych wzorami kaszubskimi autorstwa pani Jolanty Skwierawskiej z Trzebielina.

W myśl starego powiedzenie: Kiej ostatki, to ostatki, niech tańcują wszystkie babki! – Panie ochoczo ruszyły w tany. Ale i panowie nie pozostali obojętni na dźwięki kapeli Zgoda. Najważniejszym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu na najsmaczniejsze pączki. Do udziału w konkursie przystąpiło 9 uczestniczek. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie: Stefania Mierzwińska, Kazimierz Zołotar, Grażyna Pańczyk i Krystyna Surowicz.

Wyniki Gminnego Konkursu na Najsmaczniejsze Pączki: I miejsce Janina Matyszewska, II miejsce Marlena Surowik, III miejsce Mirosława Melchert, Wyróżnienie Janina Wójtowicz. W konkursie wzięło udział 9 osób.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zabawę, wyjątkową atmosferę, jaką stworzyli tego dnia. Dziękujemy uczestniczkom konkursu paczkowego za podtrzymywanie tradycji i udział w konkursie, gratulujemy Zwycięzcom, zaś Komisji dziękujemy za wnikliwą i sprawiedliwą ocenę. Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Jolanty Skwierawskiej za udostępnieni prac na potrzeby wystawy.  Dziękujemy także pani Grażynie Pańczyk za włączenie się w przygotowania i za wspólne pieczenie chrustów, a pani Katarzynie Staroszak za pomoc i zaangażowanie przy realizacji Kaszubskich ostatków. Zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece.