Dzień Niepodległości

96. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Pamiętny dzień 11 listopada 1918 roku skupił w sali widowiskowej w Trzebielinie wielu mieszkańców naszej gminy. Wszyscy obecni, władze gminy oraz przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i środowisk przybyli, aby świętować 96. rocznicę odzyskania
przez Polskę niepodległości.

Obchody Święta otworzył  Bieg Niepodległości wzdłuż ścieżki rekreacyjnej przy jeziorze Trzebielińskim. Uczestniczyli w nim uczniowie Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie podzieleni na trzy plemiona Kargule, Pawlaki i zaradne Nowaki wraz z nauczycielem panem Tomaszem Kubiakiem, którzy zachęcali mieszkańców do udziału w biegu.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 1500, w sali widowiskowej w Trzebielinie, wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Świętowaniu towarzyszyły wymowne symbole: biało-czerwona flaga i biało-czerwone kotyliony, które gimnazjaliści przypinali gościom.

DSC07798DSC07812DSC07822DSC07833

Po odśpiewaniu hymnu swoje przywiązanie do Ojczyzny wyraziła młodzież z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie.  W prezentacji multimedialnej pn. „Wolność jest w nas” młodzi ludzie przedstawili dzieje Polski i losy Polaków na przestrzeni dziejów, począwszy od  zaborów, poprzez I wojnę światową, pamiętny rok 1918, II wojnę światową, aż do roku 1989, nawiązując tym samym do przypadającej w tym roku 25. rocznicy zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Prezentacji towarzyszyły  krótkie utwory poetyckie przedstawiające drogę naszego kraju do wolności. Nad całością przedstawienia czuwała pani Anna Kowalczyk. Była to ciekawa lekcja historii, czasami bolesna, ale jakże dumna i podniosła.

DSC07836DSC07849DSC07857DSC07862

Następnie na  scenie z najpiękniejszymi pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi zaprezentował się  Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy” ze Słupska, który podbił serca publiczności. Znane i lubiane melodie żołnierskie śpiewała cała sala. Występ zespołu został nagrodzony owacjami na stojąco. Na zakończenie uroczystości podziękowano zebranym za wspólne uczczenie tego jakże ważnego dla każdego Polaka święta narodowego i zaproszono na słodki poczęstunek nawiązujący do tradycji związanej z Dniem Świętego Marcina. Organizatorami gminnych obchodów Święta Niepodległości była Biblioteka Gminna w Trzebielinie i Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Starkowie.  

DSC07837DSC07790