„Wielokulturowe spotkania integracyjne”

Spotkanie z kulturą litewską – sołectwo Suchorze

W ramach projektu „Wielokulturowe spotkania integracyjne”, dnia 25 października, odbyło się spotkanie z kulturą litewską przygotowaną przez sołectwo Suchorze. Litwa przedstawiona została przez pryzmat twórczości osób żyjących na pograniczu dwóch Narodów (Polski i Litwy) i ich kultur: Adama Mickiewicza, Czesława Niemena, Stanisława Moniuszki.

W programie więc znalazły się: Inwokacja,  inscenizacja ballady „Powrót taty” Adama Mickiewicza; piosenki „Wspomnienie”, „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami”, „Prząśniczka”, „Świtezianka” i inne utwory mówiące o umiłowaniu rodzinnego kraju w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców miejscowości. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii, literatury kresowej, rękodzieła i sprzętów codziennego użytku, a także prezentacja multimedialna o Litwie, degustacja litewskich potraw i akordeonowa muzyka biesiadna.

DSC07579DSC07488DSC07520DSC07515

Gościem specjalnym spotkania była Pani Regina Żukowska, która opowiadała o niełatwej młodości na Kresach, wojnie i przesiedleniach. Niespodzianką były Kaziukowe serca z piernika i obwarzanki, którymi częstowano przybyłych gości. W imprezie uczestniczyło ok. 120 osób.

Dnia 14 listopada 2014 roku (piątek) o godz. 1630 w świetlicy wiejskiej w Miszewie odbędzie się spotkanie z kulturą śląską.
Serdecznie zapraszamy!