„Wielokulturowe spotkania integracyjne

Spotkanie z kulturą kaszubską – sołectwo Gumieniec

Dnia 27 września o godz.1600 w świetlicy wiejskiej w Gumieńcu odbyło się spotkanie z kulturą kaszubską w ramach projektu „Wielokulturowe spotkania integracyjne”. Wszystkich przybyłych, przed wejściem do świetlicy, witały dzieci w strojach kaszubskich.
Gumieniec 1Gumieniec

Imprezę rozpoczęła pani sołtys Barbara Olkowska witając gości, następnie pan Andrzej Grzybowski radny przedstawił krótki zarys historii przybyłych na te tereny rodzin kaszubskich. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchorzu pani Irena Gałczyńska, jako współorganizator, zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania piosenek kaszubskich wraz z mieszkankami Gumieńca, które dawniej w tej miejscowości prowadziły zespół wokalny . Śpiewano m.in. hymn Kaszubów, Kłeza, Kaszebe wołają nas i wiele innych. W przerwach między piosenkami czas umilał Kaszub gawędziarz, który zjawił się  z Tuchomia. Oprócz śpiewu przygotowane zostały stoiska przed świetlicą, gdzie można było kupić miód od  regionalnego pszczelarza; zobaczyć jak dawniej kiszono kapustę oraz skosztować świeżo smażonej ryby. W świetlicy można było również obejrzeć wystawę z kaszubskim haftem, ceramiką, dawnymi przedmiotami codziennego użytku oraz kaszubską literaturę regionalną. Ostatnim punktem imprezy była biesiada z kaszubskimi potrawami regionalnymi, którą przygotowały mieszkanki Gumieńca, a także odbyła się prezentacja lokalnych nalewek.
DSC06522DSC06525

DSC06487DSC06510

Biesiadowaniu nie było końca, w imprezie uczestniczyło ponad 70 osób. Za tydzień 4 października kolejne spotkanie z kulturą kaszubską w miejscowości Trzebielino. Serdecznie wszystkich zapraszamy.