Jarmark Gryfitów

Biblioteka na Wielokulturowym Jarmarku Gryfitów

W niedzielę 24 sierpnia 2014 roku Biblioteka Gminna w Trzebielinie zaprezentowała się na Jarmarku Gryfitów, którego gospodarzem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Pracownicy biblioteki i wszystkie osoby zaangażowane w to działanie starały się z wielkim sercem ocalić od zapomnienia historię, tradycję i lokalną kulturę mieszkańców gminy Trzebielino.

DSC_6496 (2) DSC05662 DSC05677 IMG_5499

 

 

 

 

 

 

 

Impreza odbyła się na Rynku Rybackim, przy Spichlerzu Richtera w Słupsku. Hasło przewodnie Jarmarku brzmiało „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”, dlatego też wokół było bardzo etnicznie i kulturowo. Na Jarmarku przybliżyłyśmy region kielecki, z którego wywodzi się spora część mieszkańców naszej gminy. Razem z nami była reprezentantka Kielecczyzny Pani Władysława Lipka z Trzebielina. Dzięki jej uprzejmości i zaangażowaniu mogłyśmy zaprezentować regionalny strój opoczyński, o którym, sięgając pamięcią do wspomnień z młodości, właścicielka barwnie opowiedziała Słupszczanom i turystom przybyłym na Jarmark.

DSC_6575 (1)SONY DSC

Promowałyśmy także rękodzieło twórców naszej gminy, szydełkowe obrusy i serwety oraz obrazy wyszyte haftem krzyżykowym przez hafciarki: Alicję Sibińską z Suchorza i Krystynę Plutowską z Trzebielina. Na naszym stoisku  znalazły się także foldery, ulotki i gadżety  promujące bibliotekę i gminę Trzebielino. Serca uczestników jarmarku zdobywałyśmy częstując ciasteczkami domowego wyrobu pani Agnieszki Podraża, na których widniały różne hasła np.: Czytam bo lubię, Biblioteka czy Jarmark, a także serwując danie regionalne, czyli kluski ziemniaczane z kapustą szmurowaną.

 

Na Jarmarku zaprezentowały się także: Gminna Biblioteka Publiczna w Damnicy,  Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Główczyce, Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice. Wystąpiły zespoły Szczebiotki z Kępic, Pietruchy z Biesowic, kaszubska Kapela Zgoda oraz kapela „Partyzantów 18″. Nie zabrakło ciast i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Jezierzyc. Były także stoiska z książką: stoisko Wydawnictwa Naukowego Akademii Pomorskiej w Słupsku, Regionalny Koszyk Literacki, Kiermasz Starej Książki, stoisko Centrum Dokumentacji Europejskiej. Pomimo dość kapryśnej pogody uczestnicy dopisali. Było tanecznie i swojsko. Dziękujemy serdecznie Pani Władysławie Lipce za użyczenie pamiątek rodzinnych, chęć dzielenia się wiedzą, pomoc i wspólne przygotowanie stoiska. Swoje podziękowania kierujemy także do Pani Krystyny Siekluckiej za czas i serce włożone w przyrządzenie dania regionalnego oraz do Pani Katarzyny Staroszak za pomoc w transporcie. Dziękujemy Paniom: Alicji Sibińskiej i Krystynie Plutowskiej za udostępnienie swoich prac, które niezwykle ubogaciły nasze stoisko, przyciągały wzrok odwiedzających i wzbudzały podziw. Tego dnia towarzyszył nam także Pan Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino z małżonką. Wszystkim dziękujemy za wspieranie biblioteki w działaniach wielokulturowych.

SONY DSC

Odwzajemniamy każde miłe słowo i dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska. Warto dodać, że byliśmy jedyną biblioteką spoza powiatu słupskiego, która gościła na Jarmarku. Bardzo dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku za zaproszenie.