III etap cyklu imprez w ramach projektu „Młodzi i Seniorzy z ikrą” – uroczyste otwarcie ścieżki rekreacyjnej przebiegającej wokół jeziora Trzebielińskiego

 

W dniu 7 września 2014 roku odbyło się oficjalne otwarcie ścieżki rekreacyjno-sportowej przy jeziorze Trzebielińskim, która powstała w gminnym projekcie „Młodzi i Seniorzy z ikrą”. Budowa inwestycji została  dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. DSC05854DSC05834

DSC05846DSC05836

Gospodarzami uroczystości byli Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino i Krystyna Podraża Dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie. Swoją osobą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Stefania Hejna przewodnicząca Rady Gminy w Trzebielinie, Marek Wiśniewski wiceprzewodniczący Rady Gminy w Trzebielinie, Radni Rady Gminy Trzebielino, Danuta Maliszewska Sekretarz Gminy, Krystyna Harasiuk Skarbnik Gminy, Sołtysi, ksiądz Krzysztof Skrzyniarz proboszcz  parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebielinie, Grażyna Pszeniczna dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebielinie, Grażyna Pańczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku, Teodor Rudnik prezes Polskiego Związku Wędkarstwa w  Słupsku, Alojzy Zabrocki prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Rybogryf” w Trzebielinie, Irena Andrys przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Trzebielinie,  Anna Kisielewska zastępca przewodniczącej Koła Emerytów i Rencistów w Suchorzu oraz licznie przybyli mieszkańcy.                                                                                                                                                                                 DSC05865DSC05869                                                                                                                                                                           DSC05878DSC05872

Uroczystego otwarcia ścieżki i przecięcia wstęgi dokonali: Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino, Stefania Hejna Przewodnicząca Rady Gminy Trzebielino, Irena Andrys sołtys Trzebielina i Paweł Rubin przedstawiciel młodego pokolenia z Trzebielina.  Kiedy ścieżka została oficjalnie otwarta uroczystego jej poświęcenia dokonał ksiądz Krzysztof Skrzyniarz  proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebielinie. Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Tomasz Czechowski- wójt gminy Trzebielino dziękując licznie zgromadzonym mieszkańcom za przybycie. W swojej przemowie wyraził radość z zakończenia tej inwestycji,  podkreślił także jej ważność dla turystycznego rozwoju gminy. Tego dnia pogoda dopisała, dlatego wszyscy zgromadzeni z przyjemnością udali się na krótki spacer po ścieżce, a także z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pokaz zasad i możliwości korzystania z urządzeń rekreacyjno-sportowych w wykonaniu Tomasza Kubiaka nauczyciela wychowania fizycznego z Gimnazjum w Starkowie. Po ścieżce przechadzał się także Kubuś Puchatek, który wręczał słodkie niespodzianki osobom w kapeluszach lub strojach z elementami morskimi.

DSC05882DSC05886

DSC05912DSC05916

Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali widowiskowej przy bibliotece, gdzie więcej informacji o inwestycji przekazał, w prezentacji multimedialnej, Wojciech Grzybowski, referent ds. ochrony środowiska i funduszy pomocowych UG. Tego dnia nie mogło zabraknąć podziękowań. Mieszkańcy Trzebielina obecni na uroczystości dziękowali Wójtowi, Przewodniczącej Rady i Radnym za ścieżkę. W ich imieniu kwiaty wręczyli Katarzyna Staroszak, Helena Bodnar, Wanda Rubin i Paweł Rubin. Przy okazji tej uroczystości Krystyna Podraża dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie podziękowała Wójtowi i Radnym za wyremontowane pomieszczenia biblioteczne oraz zmianę sposobu użytkowania poddasza na dział opracowania księgozbioru i redakcję gazetki. Gospodarze uroczystości dziękowali  wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie,  szczególnie partnerom projektu: Parkowi Krajobrazowemu Dolina Słupi, Związkowi Emerytów i Rencistów w Trzebielinie, Nadleśnictwu Dretyń, Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu w Słupsku i Kołu „Rybogryf” w Trzebielinie. Podziękowania otrzymali także sołtysi, drużyny sołeckie i osoby, które przystąpiły do konkursów, wędkarze, dyrektorzy szkół podstawowych, nauczyciele i dzieci ze szkół podstawowych w Suchorzu i w Trzebielinie, członkowie komisji konkursowych oraz Straż Gminna w Trzebielinie.

DSC05926DSC05932

DSC05947DSC05950

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto dwa konkursy: wędkarski i kulinarny. Od wczesnych godzin porannych wędkarze z naszej gminy rywalizowali w konkursie wędkarskim.  Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: największa ryba i największa ilość złowionych ryb. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Alojzy Zabrocki, Franciszek Kowalski i Krzysztof Sieklucki. W kategorii największa ilość złowionych ryb: I miejsce Stanisław Rutkowski, II miejsce Szymon Grabowski, III miejsce Paweł Rubin. W kategorii największa ryba: I miejsce Szymon Grabowski, II miejsce Filip Lipka, III miejsce Paweł Rubin. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Andrzej Szczęsny i Piotr Zacholski.  Rozstrzygnięty został także konkurs kulinarny na potrawę rybną. Do konkursu przystąpiło osiem sołectw naszej gminy: Cetyń, Dolno, Gumieniec, Miszewo, Objezierze, Poborowo, Suchorze i Trzebielino. Oceny dań konkursowych podjęła się Komisja w składzie: Grażyna Pańczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku, ksiądz Krzysztof Skrzyniarz proboszcz parafii Trzebielino, Agnieszka Sabisch gospodyni domowa i Helena Grabowska pracownik Urzędu Gminy. Komisja, oceniając dania, brała pod uwagę walory smakowe, estetykę podania i zaprezentowania potrawy rybnej. Gospodynie domowe wykazały się dużymi zdolnościami kulinarnymi i wiedzą z zakresu potraw rybnych. Komisja konkursowa mogła z pełnym zadowoleniem podziwiać zdolności i smakować potrawy. I miejsce w konkursie i bon o wartości 300 zł zdobyło sołectwo Suchorze, II miejsce i bon o wartości 200 zł otrzymało sołectwo Trzebielino, III miejsce i bon o wartości 100 zł zdobyło sołectwo Miszewo. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia i bony w wysokości 50 zł.                                         

DSC05813DSC05984

 

Imprezę uświetniły występy kapeli rockowej „Partyzantów 18” ze Słupska i zespołu ludowego Świerzowianki. Imprezę kończyła biesiada przygotowana przez bar „Zatoka” z Miastka. Na stołach królowały dania z ryb m.in.: ryba po grecku, sałatki rybne, pasty, ryba smażona. Uroczystość z okazji otwarcia ścieżki zwieńczała cykl imprez promocyjno-integracyjnych w ramach projektu „Młodzi i Seniorzy z ikrą”. Koordynatorem cyklu imprez była Biblioteka Gminna w Trzebielinie. Mamy nadzieję, że tego dnia każdy znalazł coś dla siebie i miło spędził czas. Do zobaczenia na ścieżce!
DSC05999DSC05990DSC06041DSC06042