Młodzi i Seniorzy z ikrą- I etap

13 czerwca 2014 roku w świetlicy wiejskiej w Miszewie odbył się I etap cyklu imprez promocyjno-integracyjnych w ramach projektu gminnego „Młodzi i Seniorzy z ikrą”. „Młodzi i Seniorzy z ikrą” to projekt gminny dofinansowany z Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Całkowita wartość przedsięwzięcia- 1 243 809,33 z czego 499 999,99 zł z programu operacyjnego. W projekcie powstaje ścieżka rekreacyjna wokół jeziora Trzebielińskiego wraz z elementami małej architektury, tablicami informacyjnymi, drewnianymi wiatami i urządzeniami rekreacyjno-sportowymi. Zaplanowano także cykl wydarzeń promocyjno-integracyjnych, których celem jest promocja terenu i potencjału Lokalnej Grupy Rybackiej „Pojezierze Bytowskie”, sektora rybnego, spożycia ryb oraz integracja mieszkańców. Głównym koordynatorem imprez promocyjno-integracyjnych w ramach projektu „Młodzi i Seniorzy z ikrą” jest Biblioteka Gminna w Trzebielinie. Partnerami I etapu są: Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz Koło Emerytów i Rencistów w Trzebielinie.

W spotkaniu uczestniczył Pan Tomasz Czechowski Wójt Gminy Trzebielino, Pani Stefania Hejna Przewodnicząca Rady Gminy Trzebielino, Krystyna Harasiuk skarbnik Gminy Trzebielino, Radni Rady Gminy Trzebielino: Andrzej Grzybowski i Tadeusz Półtorak,  sołtysi: Halina Drobińska, Barbara Olkowska, Grażyna Buza, Krystyna Wrycza, Irena Andrys, Janina Marcula-Kamińska, Pani Grażyna Pańczyk z ODR Miastko i mieszkańcy gminy Trzebielino. W programie spotkania znalazł się konkurs wiedzy o rybach żyjących w naszych wodach oraz sposobach ich przyrządzania.

Do konkursu przystąpiły sołeckie drużyny z miejscowości Cetyń, Gumieniec, Miszewo, Trzebielino i Zielin.

DSC04618

DSC04617

DSC04620

DSC04622

DSC04624

Konkurs oceniała Komisja w składzie: Grażyna Pańczyk- pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Miastku, Andrzej Grzybowski- pracownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, Irena Andrys- przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Trzebielinie.

DSC04635

Rywalizacja pomiędzy drużynami była bardzo zacięta. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka.

DSC04641

W oczekiwaniu na oficjalny werdykt Komisji publiczność obejrzała występy dzieci promujące zdrowy tryb życia i spożywanie ryb. W piosence „Ona pływa dla mnie” zaprezentowały się  dzieci ze świetlicy wiejskiej z Miszewa pod kierunkiem pani Eweliny Kropidłowskiej- nauczycielki ze Szkoły Podstawowej z Suchorza,

DSC04654

zaś Alina Sieklucka, Iga Kochel, Martyna Talko i Paweł Rubin ze Szkoły Podstawowej w Trzebielinie przedstawiły znane i lubiane wiersze o rybach.

DSC04671

Po dzieciach wystąpiły Panie z Koła Przyjaciół Biblioteki Helena Bodnar i Wanda Rubin, które na scenie czują się jak ryby w wodzie.

DSC04676

Spotkanie kończył oficjalny werdykt Komisji Konkursowej .

I miejsce zdobyła drużyna z Zielina i otrzymała bon w wysokości 300 zł,II miejsce zdobyła drużyna z Gumieńca i nagrodę o wartości 200 zł, III miejsce i 100 zł otrzymało sołectwo Trzebielino. Wyróżnienia i bony o wartości 50 zł przypadły sołectwom Cetyń i Miszewo. Członkowie poszczególnych drużyn otrzymali także nagrody książkowe ufundowane przez Park Krajobrazowy Dolina Słupi.

DSC04690

Ostatnim punktem programu była biesiada na której królowały dania rybne przygotowane przez Panią Ewę Wyraz.

DSC04607

Tło imprezy stanowiła wystawa o rybach przygotowana przez pana Andrzeja Grzybowskiego.

Można było także sprawdzić swoja wiedzę na temat ryb biorąc udział w grach edukacyjnych.

DSC04603

DSC04614

Biblioteka Gminna w Trzebielinie serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Za współpracę dziękujemy Markowi Millerowi- kierownikowi Oddziału Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, Andrzejowi Grzybowskiemu- pracownikowi  Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, Irenie Andrys- przewodniczącej Koła Emerytów i Rencistów w Trzebielinie, sołtysom i drużynom sołeckim, które przystąpiły do konkursu. Dziękujemy dyrektorom Szkół Podstawowych i nauczycielkom: Ewelinie Kropidłowskiej i Bożennie Kowalkowskiej, dzieciom i młodzieży, Helenie Bodnar i Wandzie Rubin. Dziękujemy także Komisji konkursowej za podjęcie się trudu oceny konkursu oraz Halinie Drobińskiej- sołtys Miszewa, Janinie Strójwąs- animatorce kultury ze świetlicy wiejskiej w Miszewie i mieszkankom Miszewa: Agnieszce Szczęsnej i Wioletcie Zasada za pracę na rzecz mieszkańców.

Tekst Iwona Szczęsna

DSC04627